Jak probíhá focení portrétu?

Jak probíhá focení portrétu? Jestliže jste se rozhodli nechat se portrétovat, je dobré vědět, do čeho jdete.

  1. Konzultace účelu a záměru

Výchozím bodem každého fotografování je stanovení cíle, ke kterému má celé snažení směřovat. Záměr je podřízen účelu, ke kterému mají fotografie sloužit. Zpravidla se jedná o celkovou stylizaci fotografií, výběr barvy pozadí, rekvizit atd. Úkolem je předat část informace o Vás a dotvářet celkový dojem snímku. Máte-li konkrétní představu, nebojte se ji navrhnout.

  1. Příprava

Stejně jako se na každé focení připravuji já, je vhodné, abyste se připravili i vy. Jistě chcete na fotografiích vypadat dobře a předejít zklamání a ztrátě času. Ujistěte se, že jste si přečetli stránku Jak se připravit na focení.

  1. Fotografování

Na samotné focení si vyhraďte dostatek času. Nebudu Vás trápit pět hodin jako Peter Hurley (taky si nebudu účtovat 1300 dolarů:-D), ale nečekejte, že za deset minut bude hotovo. Jsem si vědom, že čas je to nejdražší, co máte, a proto budu rád za cokoliv. Mějte však na paměti, že kvalita fotografií odpovídá přímo úměrně množství času, které do session vložíte. Jinými slovy, pracovat v klidu má své výhody a nevyplácí se výsledek uspěchat. Jedna hodina je takové rozumné minimum, optimální je cca 1,5 – 2 hodiny čistého času. Čím více času, tím více různých fotek, ze kterých se bude dát vybrat.

Při focení v ministudiu je k dispozici notebook s okamžitými náhledy. Jeho účelem je, abychom mohli v průběhu procesu společně konzultovat problémové oblasti póz, držení těla atd.

  1. Editace a retuš

Úprava všech fotek v PC, edit na reprezentativní výběr a základní retuš výběru. Práce pro mě, Vy čekáte a těšíte se na fotky. V den focení nebo den následující je možno poslat malou „ochutnávku“. Tato fáze zpravidla trvá jeden až dva týdny, podle zdrojového množství fotek (a aktuálního vytížení). Při editu také vybírám několik TOP fotek. U těchto konkrétních kusů Vás požádám o svolení s publikováním na svých stránkách.

  1. Předání fotografií

Standardně předávám výběr fotek vypálený na DVD ve třech velikostech rozlišení – pro tisk větších formátů, pro tisk standardní (10×15 cm) a malé pro použití na webu a posílání mejlem. Nejlepší fotografie taktéž v tištěné podobě. Na přání možno u vybraných kusů provést složitější retuše.

  1. Zpětná vazba

Zpětná vazba je pro mě nesmírně důležitá, protože jejím prostřednictvím mám šanci průběh celého procesu revidovat a zlepšovat. Budu proto rád, když mi řeknete nebo napíšete, jak na Vás focení působilo, jaké z něj máte dojmy, co Vám třeba chybělo nebo co jste shledali přebytečným.

Napsat komentář