Jak se připravit na focení?

Nikdy jste nic podobného neabsolvovali a nevíte, jak se připravit na focení portrétu? Tady je malý návod nebo soubor vodítek, chcete-li. Neříkám, že na nich přísně lpím, ale potěší mě, když si je vezmete k srdci. Vězte, že sebevětší míra retuší ve Photoshopu některé věci zachránit prostě nedokáže. Na fotografiích budete Vy – rozhodněte se sami, jakým způsobem se chcete prezentovat.

Přístup:

Pokud se u mě chcete nechat fotit nebo jsem Vás oslovil a Vy jste s focením souhlasili, budu od Vás očekávat spolupráci a pozitivní přístup. Nechoďte se fotit z donucení (…protože jste se nechali přemluvit apod.) nebo jste-li ve stresu – na výsledku se to projeví negativním způsobem a celá session bude jen ztrátou času na obou stranách. Chcete-li na fotkách vypadat dobře, musíte vyvinout alespoň průměrné nasazení.

Účel a záměr:

Vše se odvíjí od účelu a záměru, ke kterému mají fotky sloužit. Ať už to budou fotografie na oficiální životopis, čistě dokumentární/památeční pro Vaši osobní potřebu a potěchu nebo třeba pro profily sociálních sítí, je vhodné účel a záměr dopředu konzultovat. Máte-li vlastní nápad ohledně stylizace snímků, určitě mi o něm řekněte. Budou-li obě strany „na stejné vlně“, je pravděpodobnost úspěchu a spokojenosti s výsledkem mnohem vyšší.

Co udělat:

  • pár dní před focením dostatečně odpočívejte. Čím více spánku, tím lépe;
  • minimálně jeden den před focením hodně pijte (doporučují se minerální vody, neslazené čaje nebo dostatečně zředěné ovocné šťávy;

Čeho se vyvarovat:

  • vynechte kouření, alkohol, čokoládu a kořeněná jídla – snížíte tím možnost vzniku akné a pupínků. Pozor na sůl – zadržuje vodu v těle a působí otoky;
  • v den focení neprovádějte depilaci;
  • vynechte opalování a solárium – nechcete přece vypadat jako čerstvě vytažená mrkev ani mít viditelně opálené sluneční brýle, šátek, čelenku apod.

Oblečení:

Přineste si s sebou 3-4 kusy oblečení, ve kterém se cítíte dobře (na převléknutí je k dispozici mobilní paravan). Oblečení by mělo být čisté, vyžehlené a neseprané. Chcete přece vypadat co nejlépe. Váš oděv by tomu měl odpovídat.

Vlasy:

Umýt v den focení nebo max. jeden den dopředu. Nechat volně proschnout nebo lehce vyfoukat. Rozhodně ale nechoďte s mokrými vlasy spát!

Líčení/make-up:

Ponechám na Vás (služby vizážisty nezajišťuji). Jestliže se běžně líčíte, dejte pozor, aby Váš obličej neměl výrazně jiný odstín než Váš krk, dekolt či ramena. Jestliže se běžně nelíčíte, nedělejte to ani pro focení. Pokud není dopředu stanoven speciální záměr, přijďte zkrátka tak, jak chodíte běžně do práce, do školy nebo na schůzky.

Doplňky (náušnice, řetízky atd.):

Osobně preferuji focení bez doplňků, veškerou pozornost se snažím soustředit k tváři. Pokud cítíte, že konkrétní doplňky vyjadřují či dotvářejí charakter Vaší osobnosti, vezměte si je. Pozor ale na vhodnou kombinaci s oblečením (zejména barva).

Co si vzít s sebou:

Kromě dobré nálady a vybraného oblečení? Věci pro případnou opravu/úpravu líčení a účesu. Oblíbenou hudbu, pokud chcete. Doprovod, pokud cítíte, že Vám jeho přítomnost pomůže.

Přidat komentář