Jak vybrat svatebního fotografa

Výběr svatebního fotografa je důležité rozhodnutí. Jeho úkolem je zachytit jeden z nejdůležitějších dnů Vašeho života, a proto se vyplatí výběr nepodcenit. Zde je několik tipů, které Vám mohou pomoci se rozhodnout, případně poradí, na co si dát pozor.

Jaký styl fotek se Vám líbí? Preferujete pózované, inscenované fotky, nebo upřednostňujete spíše minimalistický, reportážní styl? Máte rádi světlé, tonálně lehké fotky, nebo spíše vyšší kontrast a saturované barvy?

Jaký máte rozpočet? Ceny jednotlivých fotografů se mohou značně lišit, a proto je dobré mít alespoň orientační představu, kolik jste schopni a ochotni za služby fotografa zaplatit. Obvykle platí, že dražší fotograf je zárukou kvalitního výsledku. Pokud Vám někdo z rodiny nebo přátel říká, že sestřenice nebo strýc má dobrý foťák, a tudíž fotky budou určitě krásné, nevěřte tomu. V takto důležitý den CHCETE MÍT U SEBE ČLOVĚKA, KTERÝ VÍ, CO DĚLÁ.

Udělejte si průzkum trhu. Můžete využít doporučení od přátel nebo rodiny. Můžete si vzít na pomoc strýčka Gůgla a projít pár webů. Hledejte fotografa, jehož fotky odpovídají tomu, co se Vám líbí. Fotografové obvykle mívají vyvěšený ceník, který Vám napoví, jestli daný fotograf připadá v úvahu. Pokud se jeho cena značně liší od Vašeho předpokládaného rozpočtu, a to i směrem dolů (!), hledejte dál. Při prohlížení jednotlivých webů se zaměřte na to, zda portfolio obsahuje celé svatební dny. Někteří fotografové se prezentují pouze výběrem několika nejlepších fotografií z každé svatby (pozor na sociální sítě – IG apod.!) nebo fotografiemi ze svatebních workshopů, kde pracovali pod dohledem lektora a s profesionálními modelkami. Vy nechcete jen tu pověstnou třešničku z nejvyššího patra dortu. Vy chcete vědět, jak chutná celý dort. Hledejte schopnost zachytit emoce, důležité okamžiky a detaily. Jakmile zúžíte výběr na cca 3-4 fotografy, můžete se směle pustit do kontaktování. Nezapomeňte zmínit termín svatby.

Ceny. Obvykle platí, že dražší fotograf je zárukou kvalitnějšího výsledku. Přesto však doporučuji nemít kritérium ceny na prvním místě. Do cen se promítají různé faktory – nejčastěji počet hodin focení, množství zkušeností, dostatek kvalitního vybavení (např. záložní fotoaparát pro případ poruchy apod.) a doplňkové služby – doprava na místo svatby, online galerie, tištěné fotografie, systém zálohy fotek atd. Vždy si ujasněte, co je a co není součástí ceny, ať předejdete případnému nedorozumění. Někdy se cena za svatebního fotografa může zdát vysoká, ale fotografie důležitých momentů Vašeho velkého dne ve stylu, který se Vám líbí, za to určitě stojí.

Seznamte se. Naplánujte si osobní schůzku nebo aspoň telefonát – to Vám napoví, zda si s konkrétním fotografem „sednete“ po lidské stránce a zda vám tím pádem bude spolupráce fungovat. Hledáte člověka, který Vás při focení „povede“ a řekne, co a jak chce nebo potřebuje a dokáže si Vás napózovat? Nebo hledáte člověka, který bude v zásadě neviditelný, nebude nijak narušovat běh svatebního dne, ale přesto dokáže zachytit atmosféru, emoce a vytvoří vzpomínky na celý život? Sdělte mu svoje představy a očekávání. Vnímejte své pocity, protože Vás pravděpodobně bude provázet celý den.

Věřte svým pocitům a instinktům. Pokud jste se setkali s vybraným fotografem a cítíte se v jeho přítomnosti pohodlně, budete s výsledkem s největší pravděpodobností spokojeni. Osobnostní „kompatibilita“ je klíčem k pozitivnímu zážitku a krásným fotografiím z Vašeho svatebního dne.

Zde si můžete přečíst, jak k focení svatby přistupuji já.

. . . [ o ] . . .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.