Jedna z nejlepších rad, které jsem o fotografii kdy četl, je tato:
„Stín je ve fotografii stejně tak důležitý, jako světlo.“
Vyjádření nálady, pocitu, zdůraznění či potlačení určité části fotky provádíme pomocí světla a stínu. Z toho vyplývá potřeba světlo (tím mám na mysli zejména světlo z blesku) směrovat a omezovat jeho rozptyl. Kam chceme přitáhnout pozornost, tam nasměrujeme světlo. Chceme-li něco potlačit, nebo navodit atmosféru, skryjeme to do stínu.
Funkce
Existuje několik druhů udělátek, jejichž úkolem je právě omezovat rozptyl světla – mezi ně patří stínítka („gobo“), komínky („snoot“) a mřížky („honeycomb grid“). Liší se od sebe účinností – stínítko omezuje rozptyl na jednu stranu, komínek je něco jako kombinace čtyř stínítek a mřížka je de facto nádstavba, resp. vylepšení a zefektivnění komínku. A na mřížky se podíváme právě dnes.
Mřížka je v podstatě komínek, ve kterém je funkční plocha ještě rozdělena na menší kanálky, neboli spoustu malých komínků vedle sebe. Vypadá to jako včelí plástve (proto „honeycomb“). Délka a průměr kanálku ovlivňují vyzařovací úhel (čím větší délka a menší průměr, tím užší je kužel světla), tvar kanálku potom určuje výsledný tvar obrazce světla (kulatý kanálek zformuje kužel světla s kruhovou podstavou).
Pořízení
Chcete-li si mřížku pořídit, máte v podstatě tři možnosti:
1) koupíte si značkovou záležitost – existuje řada renomovaných výrobců – standardem branže jsou Honl nebo Rogue, systémem uchycení unikátní Magmod atd. Mají jedno společné – i přes svou nespornou kvalitu a mechanickou odolnost jsou pro běžného, platově průměrného smrtelníka ze střední Evropy poměrně drahé (cca 30 USD za kus);
2) koupíte si neznačkovou záležitost – například tato mřížka Opteka se dá na Amazonu sehnat pod 10 GBP, což je cena zhruba poloviční. Počítejte ale s horší kvalitou materiálů a zpracování;
3) mřížku si vyrobíte doma na koleně. Strávíte u toho sice pár hodin (podle zručnosti každého jedince), ale můžete si mřížku vyrobit přesně takovou, jakou chcete a odladit funkční nedokonalosti (suchý zip je fakt nemotornost). Náklady na výrobu budou zlomkové ve srovnání s komerčními produkty.
Domácí výroba
Před pořízením jsem zvažoval všechny možnosti a zvolil nakonec tu třetí. Nepřipadalo mi to až tak složité, abych i já, řemeslnické nemehlo, nemohl uspět a ušetřit rodinnému rozpočtu několik stovek až pár tisícovek (a vyhodit je později za jinou zbytečnost).
Pečlivě všechno rozměřit, nakreslit a udělat soupis materiálu na 4 kusy mřížky (ke dvěma bleskům dvě větší (hlubší) a dvě menší (mělké). Opláštění ze sololitu, zpevnění pláště dřevěnou rohovou lištou. Kanálky z gastronomických brček (velikost jumbo – průměr 8mm, délka 25 cm, černé). Uchycení na blesk pomocí kulaté gumičky z bundy. Použité nářadí: tužka, svinovací metr, pilka, nůž, smirkový papír, nůžky, lepící pistole, vrtačka, lepidlo na dřevo, štětec na roztírání lepidla, montážní svorky a gumičky na sepnutí.
Nařezat sololit a rohovou lištu. Zabrousit roztřepené hrany. Nezpůsobit si při tom zranění nožem ani pilkou, to by byla zbytečná oběť. Protože řežu v obývacím pokoji, dávat pozor, aby piliny nepadaly mimo (pracovní krabici) na koberec. Nepovedlo se. Vytáhnout vysavač a vysát koberec. A můžeme začít lepit opláštění. Stop. Ještě uklidit vysavač, jinak o něj při nejbližší příležitosti zakopnu.
Nastříhat brčka (pokud možno všechna na stejnou délku, tolerance max. 1 mm – musí to přece vypadat!). Na mělkou mřížku 2,5 cm, na hlubokou 5 cm. Zhruba uprostřed procesu odejít do kuchyně, vytáhnout náplast a zalepit prostřižený prst. I mistr tesař se někdy utne (jsem přesvědčen, že tohle lidové přísloví vymyslel nějaký nešika na omluvu své křemelovitosti). Pro tento okamžik stačilo, dítě vstává po odpoledním spánku. *** Večer má žena útlumeček, takže možno pokračovat. Nažhavit lepící pistoli. Na přední stranu mřížky přichytit pravítko, aby všechna brčka byla v zákrytu s přední hranou sololitu. A můžeme vesele lepit brčka do pláště, dokud jich není až po vrch. Na straně od blesku nechávám pro jistotu o 1 cm širší plášť, abych vyloučil rozptyl světla do boku v případných mezerách mezi reflektorem blesku a brčky. Vypnout pistoli. Oloupat ze spálených prstů a nehtů všechnu umělou hmotu z lepící pistole. Nakonec přidáme horní díl pláště a rohové lišty na zpevnění. Po zaschnutí můžeme odsvorkovat a odgumičkovat. Je vhodné dbát nato, aby brčka zachovala svůj přirozeně kulatý tvar. Tj, nesnažte se na boky za každou cenu vecpat ještě jedno – brčka se pak mačkají, šišatí a rozhodí přesnost jednotlivých řad (viz úvodní foto). Já jsem na správnou technologii přišel až u druhého kusu, bohužel. Na obrázku je hezky vidět, jak brčka omezují průchod světla ve směru z boku.
Uchycení jsem realizoval pomocí kulaté bundové gumičky, resp. dvou kusů gumiček, uprostřed překřížených. Tato varianta má oproti suchému zipu jednoznačně výhodu hned v několika směrech – rychlost použití, méně materiálu a spojů ať už dočasných nebo trvalých (tím pádem méně defektů), jednodušší výroba – ustřihnout gumičku, provléct dírkou a udělat jednoduchý uzel. To jsou vlastně všechny směry… Uchycení pomocí suchého zipu tímto shledávám a prohlašuji za morálně a funkčně zastaralé. Pravda, není to Magmod, ale jako mezistupeň to zatím postačí.
Náklady
Sololit – cca 50 Kč/m2. K výrobě 4 ks mřížek bylo potřeba asi 0,5 m2 = 25 Kč.
Rohová lišta – 19 Kč/ks. O jeden kousek to nevyšlo, takže 38 Kč za 2 kusy a mám ještě na další minimálně dvě mřížky. Kdo umí rozpočítávat lépe než já, vystačí si s jedním kusem.
Brčka – balení 150 ks (délka 25 cm) seženete za lidových 20 Kč. Mě ten balík před pár lety stál nějakých 28 Kč.
Gumičky – 9 Kč/m. 1 metr vystačí s bohatou rezervou na 2 mřížky. 2 m = 18 Kč.
Lepidlo a svíčky do lepící pistole nebudu počítat, to má většinou každý doma. Kdo nemá, připočítá si 20 Kč jako režijní náklady.
Práci nepočítám úmyslně – nedělám to pro někoho, ale pro sebe.
Suma sumárum: 25 + 38 + 28 + 18 + 20 = 129 Kč za celkem 4 kusy mřížek. Láce.
Ve srovnání s variantami č. 1 (3.500 – 4.000 Kč) a č. 2 (1.400 Kč) je to znatelná úspora. Ano, vím, že toto srovnání není tak úplně fér. Jako ekonom bych měl počítat i s cenou vlastní práce a s náklady obětované příležitosti. Ale vzhledem k tomu, že výroba probíhala vesměs po večerech, obětovaná příležitost byla tak maximálně horizontála u televize. Mohl bych taky říct, že jsem ušetřil za čokoládu, kterou jsem nesnědl při sledování TV, protože jsem měl plné ruce práce. A ve výsledku jde mně – spotřebiteli – stejně jen o to, kolik jsem celkově vytáhl z peněženky. Je to dostatečná výmluva pro ryze účelové, ekonomicky nekorektní srovnání?
Výsledek
Zkušební fotka: obě mřížky 1 metr od zdi, vlevo hluboká (5 cm), vpravo mělká (2,5 cm). Hluboká mohla být ještě o něco hlubší, aby kužel byl ještě užší. Ale to si nechám až do příští verze 😉