5 tipů pro focení krajiny

  1. STATIV!

Byť se vám to může zdát jako banalita, opak je pravdou. Pro fotky krajiny je stativ neocenitelný pomocník. Jelikož se zpravidla fotí na nejnižší ISO kvůli kvalitě obrazu (nízký šum) a často se hodně cloní kvůli hloubce ostrosti, expoziční časy mohou vycházet delší, než jste schopni z ruky udržet. A potom máte chuť tlouct se do hlavy, že jste stativ nechali doma ve skříni („Dneska FAKT nepotáhnu tu těžkou krávu…“).
Začněte stativ používat. Ještě žádný nemáte? Zkuste si nějaký dobrý vybrat. A až jej začnete používat, zkuste k tomu přidat ještě dálkovou spoušť (nebo samospoušť), případně předsklopení zrcátka (mirror lock-up), je-li touto funkcí vaše zrcadlovka vybavena. Někdy (nejčastěji na dlouhém ohnisku) se totiž může stát, že fotoaparát roztřese úder zrcátka při svém sklopení. Častěji to sice bývají ruce mačkající spoušť, ale proč zvyšovat pravděpodobnost neostrých fotek. Majitelé kompaktních fotoaparátů a bezzrcadlovek nemají co sklápět, takže mohou být o něco šťastnější. Zkuste to, budete překvapeni, o kolik ve vašich snímcích naroste ostrost. Fotíte-li dlouhé expozice či série snímků pro kompozity nebo HDR, tam už je stativ nezbytný.

  1. SVĚTLO

U krajinářské fotografie není nic důležitějšího, než je světlo. S krásou světla krajinářská fotografie stojí a padá. Nejlepší světlo je ráno při východu slunce a těsně před jeho západem. Tedy, ne že bez východu či západu slunce by se fotit nedalo, tak radikální bych zase nebyl. Mám třeba rád mlhy, protože umí skrýt nepotřebné. Ale když se ranní mlha sejde s protisvětlem vycházejícího slunce, je estetický dojem z fotky o poznání jinde. Se světlem to ovšem bývá o štěstí. A troufnul bych si říct, že třikrát z pěti případů je nebudete mít. Najednou se zatáhne, nebo mlha stoupne rychleji, než jste čekali, a je po všem. Ale když to štěstí máte, stojí to za to.

DSC_1532-Edit

  1. PLÁN A VČASNÝ PŘÍCHOD

Zjistěte si, odkud chcete fotit, kdy bude na tom místě vycházet nebo zapadat slunce, v jaké fázi bude měsíc a v jaké pozici najdete mléčnou dráhu (asi podle toho, co zrovna plánujete fotit). Pomocníkem vám mohou být mobilní aplikace jako PhotoPills nebo The Photographer’s Ephemeris. Pokud plánujete den dva dopředu, postačí vám vhodný čas odpozorovat, ze dne na den se časy nemění dramaticky. Pozor však na oblačnost, která může odhad času východu/západu slunce zkreslit. Chodit včas se vyplatí. Není totiž nic horšího, než přijít pozdě a zmeškat světlo. Ono totiž nepočká. Může trvat 10 minut, může trvat 2 minuty. Přijďte včas a buďte připraveni.

  1. POPŘEDÍ

V kompozici krajinářského obrazu je popředí velmi důležité. Snažte se vždy najít něco zajímavého, čím můžete popředí zaplnit. Hora ani strom či vodopád v pozadí vám nikam neutečou. Dejte si tu práci a doplňte je zajímavým popředím. Vhodně vám v tomto může pomoci širší ohnisko objektivu, jehož vlastností je zdůrazňovat perspektivu. Čím blíže umístíte fotoaparát se širokým ohniskem k popředí, tím výraznější popředí bude. Často se rámcově snažím dodržet pravidlo 0,5/0,5 – vyjádřeno slovy „první půlmetr před objektivem vyplní půl snímku“.

DSC_2048-Edit

  1. JDĚTE K ZEMI

Myšleno s fotoaparátem. Zkuste najít úhel pohledu, který je neobvyklý. Klekněte, sedněte nebo lehněte si na zem a podívejte se, jak kompozice z tohoto úhlu vypadá. Máte-li teleobjektiv, rozostřené popředí vám pomůže vizuálně zdůraznit motiv. Máte-li nasazeno široké ohnisko, přímo vás to k nízkému stanovišti vybízí. Primárním účelem širokoúhlého objektivu IMHO není, „aby se vám tam toho vešlo víc“, ale právě zdůraznění perspektivy (čímž se nepřímo vracíme k bodu Popředí).

Mahdia1

Shrneme-li všechny tipy do jedné věty: Mějte (alespoň základní) plán, přijďte včas, abyste chytili světlo, najděte zajímavé popředí a použijte stativ a dálkovou spoušť. Víc asi nemůžete na místě udělat 😉

. . . [ O ] . . .

Přidat komentář