Ranní „modrá hodinka“ je kouzelná. Tma se pomalu mění v pološero, světlo je ještě dlouhé desítky minut daleko. Brněnská přehrada. Postáváte na břehu s rukama v kapsách a sledujete, jak se obloha na východě začíná červenat. A ta červená obloha se zrcadlí ve vodě před vámi. Přitom máte v hlavě přesnou představu o technice, která vás dovede k výsledné fotografii – široké ohnisko, dlouhá expozice a následné prolínání do HDR.
Tvořit krajinářskou fotku je přitom jako skládat puzzle. Jednotlivými dílky (a subdílky) skládačky jsou vybavení (stativ, filtry), světlo (to je tak nějak mimo vaši kontrolu), know-how (techniky fotografování a post-processingu) a samozřejmě kompozice. Někdy máte štěstí a sejde se téměř všechno dohromady. Jediné, co nemáte, je výrazné popředí, které „udělá“ celou fotku. Máte před sebou jen prázdnou vodu a nic v ní. Ta ale moc nezaujme… Klíčový kousek skládačky vám chybí a najednou cítíte, jak se celý koncept rozpadá jako domeček z karet.
Tím se ovšem nemusíte nechat rozhodit. Máte nádherné světlo, a to znamená, že štěstí přišlo na půl cesty k vám. Co takhle jít mu trochu naproti? Seženete kolem sebe pár větších kamenů a pokusíte se je naskládat do vody před vámi. Je to trochu daleko a vy nemáte s sebou holínky. Přesto po pár minutách zápasu s kameny a vlastní rovnováhou je jakžtakž hotovo. Zpoza horizontu doslova tryská rudá exploze, je nejvyšší čas fotit. Expozice je v řádu minut, a tak ji musíte spouštět a zastavovat ručně. Mezitím cákáte vodu na pečlivě nainstalované kameny. Proč? Suché kameny nic neodrážejí. Vy ale chcete, aby byly lesklé a odrážely rudou explozi v pozadí. Zajistíte tím zároveň dostatečnou separaci od vodní hladiny, která je v okolí kamenů hodně tmavá. Pak už se jen modlíte, abyste měli správně zaostřeno a v průběhu jednotlivých expozic nekopli omylem do stativu.
Jakmile máte vyfoceno, uklízíte vybavení a odcházíte. Přicházejí totiž první rybáři a chtějí vaše místo :-). A jste-li šikovnější než já, uděláte dvě věci:
1) před focením dlouhých expozic zakryjete hledáček (proč? to se dočtete zde);
2) po focení nebudete „nedopatřením“ koupat filtr v přehradě (prý se to nevyplácí).