O výběru tváře

Fotíte-li portréty, neměla by vám uniknout ta nejdůležitější věc – výběr správné tváře. Může se to zdát jako banalita, ale opak je pravdou.

Pozor, řeč není o tom, jestli někdo je nebo není fotogenický. Nefotogeničnost neexistuje, je to pouhý mýtus. Pokouším se říct, že některé tváře jsou pro objektiv atraktivnější než jiné. Říká se, že tvář je zrcadlem duše. Ve tváři lze poměrně snadno rozpoznat momentální náladu a rozpoložení. Poznáte, když někdo není v pohodě. Poznáte, když někdo pod pokličkou vře. Poznáte, jestli úsměv je spontánní nebo vynucený.

Vizuálně zajímavá tvář je pro fotku stejně důležitá, jako výběr správného světla. Když dobře vyberete tvář, máte napůl vyhráno. Pak už víceméně stačí jen nasvítit tak, aby charakter světla ladil s charakterem tváře, a sem tam hodit do placu nějaký ten vtípek.

Pokud bych to měl subjektivně kvantifikovat, výběr správné tváře je 50% fotky. Dalších 40% je psychologie práce s člověkem a výběr světla. Zbývajících 10% připadá na kompozici, techniku fotografování a postprocessing. A i když tu druhou půlku zvoráte, silná tvář plná charakteru to všechno utáhne.

Zaměřte se na to podstatné. Dobře vyberte a máte napůl vyhráno.

. . . [ o ] . . .

Přidat komentář