Signál a šum

Obecně:
SIGNÁL je znamení nebo stručná zpráva, nesoucí informaci.
ŠUM naproti tomu jsou data bez významu, vznikající jako vedlejší produkt jiných aktivit. Šum poškozuje a zkresluje signál.

V digitální fotografii:
Dopadem fotonu na snímací čip fotoaparátu dojde k vyzáření jeho energie. Světlocitlivá buňka snímače (pixel) vygeneruje příslušně velký elektrický SIGNÁL. Generovaný signál je však ovlivněn i jinými druhy existujícího elektromagnetického záření (rádiové vlny, mikrovlny, teplota polovodičových součástek atd.), čímž vzniká náhodný, nechtěný náboj, neboli ŠUM.

Tolik Wikipedie.

Video, které natočil Zack Arias pro server scottkelby.com. Můj oblíbený nástroj motivace. Pro ty, kteří nevládnou angličtinou, uvádím pod videem český překlad komentáře.

https://www.youtube.com/watch?v=z65jlY4e908

„Děkuji ti Liso za milé přivítání. Už devět týdnů jsem nebyl na sociálních sítích. Chtěl jsem vám dát vědět, co se se mnou děje a ukázat vám několik věcí, které teď používám. Například tento stařičký fotoaparát formátu 8×10 palců nebo Strobo Gobo od firmy Lastolite – což je ta nejlepší věc, kterou kdo vyrobil pro malé systémové blesky asi tak od doby, kdy se narodil Joe McNally. A to je, pravda, už hodně dávno. Mohl bych vám také ukázat, co nosím ve své brašně. Ale mnohem lepší bude, když vám ukážu, co je uvnitř mé hlavy!

Signál a šum

Šum, šum, šum. Kéž by v mé hlavě bylo víc signálu. Když se vnitřně zklidním, zkouším chytit signál. Ale šum, šum se vždycky vrátí.

Zjistil jsem, že dokážu chytit signál, když věci rozložím na jejich základní elementy: Co je fotografie? Tělo fotoaparátu, objektiv a světlo. To je vše. Je to jednoduché. Tělo má závěrku, objektiv clonu. A těmito dvěma věcmi regulujeme světlo. Tělo, objektiv, světlo. To je vše.

Šum se objeví, když začnu moc přemýšlet: Které tělo mám použít? Který objektiv? Který blesk? Budu fotit s tvrdým světlem nebo s měkkým světlem? Budu fotit na černé pozadí nebo na bílé pozadí? Bože, to je tak nudné, vždycky fotím na černé pozadí. Vždycky fotím na bílé pozadí. Co kdybych šel hledat vhodná místa pro focení? Kam mám jít? Co to vlastně dělám? Co se snažím světu říct? Co……? Co…? Co?!?

Myslíte si, že koupě nového těla vyřeší Vaše problémy? To je šum.
Klesá Vám sebevědomí? To je šum.
Srovnáváte se s ostatními? Šum.
Sledujete, kolik máte lajků na Facebooku? Šum.
Učíte se svítit? Signál. Používat lépe vybavení, které máte? Signál.

Hledejte v životě signál, ne šum.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *