DEDPXL #06 – VEJCE

Tématem šestým fotoprojektu Z. Ariase pro širokou veřejnost bylo „vejce“. Obyčejné slepičí vejce. Banalita. Opravdu?

Když nad tím začnete přemýšlet, dojdete k závěru, že až tak úplně banální to není. Jak ztvárnit vajíčko, aby to bylo dostatečně elegantní, originální a odlišné od všech ostatních? Můžete je vyfotit celé. Nebo rozbité. Nebo usmažené, rozšlápnuté, prosvícené, rozstřelené, jen skořápky, atd. Jedinou podmínkou je, aby dominantním objektem fotky bylo fyzické vejce (nebo jeho část).

Jelikož jsem invenčně poměrně omezený (rozumějte na štíru s nápady), rozhodl jsem se ztvárnit vajíčko pomocí krásného světla. A jelikož jsem jedinec podstaty plytké, tady je první pokus (větší na rozklik):

Obrysy vajíčka. Fotka jednoduchá jako já sám. Jen dokonalé obrysy. Nic víc, nic míň. Vejce. Po domácku vyrobený stripbox s mřížkou. Položil jsem jej horizontálně na zem, do něj jeden SB-900, přes střed stripboxu černá látka. Vajíčko drží na špičce na miniaturní kulaté součástce z dětské stavebnice Seva (díky, synu!), kterou jsem v postprodukci vyretušoval. Kdosi poznamenal, že tato fotka nemá daleko k původnímu posteru k filmu Vetřelec. Přísahám, na mou duši na psí uši na kočičí svědomí, že jsem nekopíroval!

Dobrá. Jednoduché, ale trošku nuda. Čas na něco akčnějšího. Následovalo několik vcelku neúspěšných pokusů se sklenkou na víno, napřed prázdnou, pak do poloviny zaplněnou vodou a optické hrátky s lomem světla. Pořád to nebylo ono, ale přivedlo mě to k další myšlence – žbluňk do vody.

vejce-2

Původní představa byla taková, že pozadí bude opět černé a vázu, žbluňk a vajíčko budou osvětlovat dva blesky z boku – každý z jedné strany. Než jsem se ale dostal k této variantě, vyzkoušel jsem napřed bílé pozadí, osvětlené jedním bleskem zezadu – aranžmá bylo jednodušší. Nejtěžší bylo podle očekávání správně načasovat stisk spouště. Vajíčko padalo do vody a předpokladem tedy bylo, že při vstupu do jiného prostředí s nepoměrně vyšší hustotou voda jeho pohyb značně zbrzdí (takhle nějak se to ve fyzice učí, ne?). Voda však, navzdory všem dusičnanům, bakteriím a vodnímu kameni, není tak hustá, jak by jeden čekal… Možná to taky trošku kazil ten téměř dokonalý aero resp. akvadynamický tvar.

Při finálním výběru jsem nakonec upřednostnil variantu s bílým pozadím, jelikož tmavé vejce zde jednoznačně dominuje celému obrazu. Šplíchanec vody je díky své průhlednosti jen subtilním doplňkem, jakýmsi spojovacím mostem mezi negativním a pozitivním prostorem. Varianta s černým pozadím a jiným úhlem světla byla více o té vodě, což vzhledem k zadání bylo vcelku kontraproduktivní. Při akci utrpěla zranění celkem tři vajíčka, která zemřela na následky zranění během následujícího dne (rozklepnutím do pánve). Čestná salva, R. I. P.

Do kritiky se tentokrát ani jedna z fotek nedostala. Holt, není každé téma posvícení. Zpětně si říkám, že jsem neprozkoumal dostatečně všechny možnosti, ale to se holt někdy stává, že máte víc nápadů než času na jejich provedení. I když jde o tak banální věc, jako je vejce.

2 odpovědi na “DEDPXL #06 – VEJCE”

  1. Tak synkovi se tu děkuje za zapůjčení kostičky, ale že ten „po domácku“ vyrobený stripbox (čímž jsi to veledílo teda mimochodem totálně dehonestoval) byla několikatýdenní dřina a zničené ruceTvé švagrové se zamlčí, jo? Ježíšek to vidí…

    1. Na výrobě tohoto stripboxu (včetně mřížky) se Tvé ctěné ruce vůbec nepodílely. Za mřížku pro hranatý Ezybox Ti patří nehynoucí dík, ale tahle fotka vznikla s jiným kusem nářadí, který jsem si kompletně vyráběl sám… To Ježíšek viděl zcela nepochybně taky, že? 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *