Jak fotit svatbu (5) – Hostina

Předchozí díly:

Jak fotit svatbu (1) – Úvod
Jak fotit svatbu (2) – Přípravy
Jak fotit svatbu (3) – Obřad a portréty skupin
Jak fotit svatbu (4) – Portréty novomanželů

 

DSC_9584
Tady jste už zase fotoreportérem, takže mějte oči otevřené, čočky čisté a buďte připraveni.

Hostina má v českých luzích a hájích určitá pravidla, pramenící ze zvyklostí. Mezi okamžiky, které by určitě neměly na fotkách chybět, patří zejména:

– úvodní přípitek novomanželů s překvapením aneb kdo bude nosit „kalhoty“
– zametání střepů
– slavnostně prostřená svatební tabule
– společné krmení
– dort a jeho krájení
– proslovy důležitých a přípitek
– první tanec

Času je dost, teď už se nikam nespěchá. Soustřeďte se tedy na to, ať máte pokryto vše důležité. Můžete přidat portréty svatebních hostů v průběhu večera, zejména u rodin s dětmi to mívá smysl.

Za velmi důležité považuji detaily. Pro celistvost příběhu asi nemá moc význam fotka, na které švagr tlačí knedlík do hlavy. Bude-li ale v konečném výběru chybět detail dortu nebo výzdoby stolů, je to trošičku průšvih. V této fázi platí více než kde jinde: detaily, detaily, DETAILY! K většině focení budete asi potřebovat blesk na drobné přisvětlení. Je-li to možné, využijte přirozeného světla. Platí zde vesměs to stejné, co pro obřad. Těžkou práci koná přirozené světlo (pokud je).

 

Experimentujte

Máte-li stativ, můžete u večerních radovánek zkusit pár experimentů s expozičním časem, nastavení bílé atd. Zkuste zapojit i blesk. Kombinace dlouhých časů závěrky a synchronizace blesku na druhou lamelu umí vyprodukovat zajímavé výsledky. (Poznámka pro nezasvěcené, věci znalí mohou přeskočit: dlouhý čas závěrky způsobí, že fotka je rozmazaná. Čím delší čas, tím je fotka rozmazanější. Pokud scénu osvětlíte bleskem na konci expozice, na malilinkatou chviličku, těsně před zavřením závěrky, všechno zmrazíte. Blesk je totiž opravdu bleskový, trvá třeba tisícinu nebo dvoutisícinu vteřiny.) S rychlostí závěrky experimentujte, zkuste půl vteřiny, vteřinu, dvě, tři a vraťte se k tomu, co podle vás fungovalo nejlíp. Když v průběhu expozice ještě „zazoomujete“, vznikne například něco takového:DSC_0120

Znovu zdůrazním, že v této fázi je dostatek času na experimenty. Tou dobou už stejně 99% všech fotek i důležitých momentů máte za sebou, takže už nemůžete nic ztratit, jen získat. Zkuste použít i blesk mimo sáňky fotoaparátu (jak jste si v minulé kapitole prokázali tu laskavost). Někdy se vám může podařit fotka, kterou jste původně ani nečekali (ale to novomanželům neříkejte – celou dobu se musíte tvářit, že víte, co děláte ;-)). Takhle třeba nasadíte blesk na stojan, na blesk plný CTO gel, aktivujete bezdrátový režim (nebo připojíte rádiový odpalovač) a postavíte ho na chodník před recepci (spolu s asistentkou, která stojan pohlídá, aby nepadl do nepravých rukou). A simulujete západ slunce, který v červnu v 5 hodin odpoledne je i na severní hemisféře na míle a hodiny daleko. Vhodnou kombinací expozičního času, clony a výkonu blesku sladíte denní světlo s tím bleskovým (pozor na synchročas) a je to :-). Scénu si nachystejte dopředu a realisticky vyhodnoťte její potenciál, ať novomanžele nezatěžujete půl hodiny něčím, co pak v PC rovnou smažete.DSC_3177


Rada č. 9
sestává ze dvou pravidel a je asi tou nejuniverzálnější, na kterou jsem kdy narazil. Neplatí jen pro svatby, ale veškeré focení čehokoliv.
Pravidlo č. 1: Vyfoťe to.
Pravidlo č. 2: Vyfoťte to líp.
Smyslem prvního pravidla je, abyste nezmeškali žádný důležitý okamžik (jakákoliv fotka je lepší než žádná fotka). Smyslem druhého pravidla je, abyste neusnuli na vavřínech. Na každou fotku, kterou uděláte, existuje lepší fotka té samé věci. Najděte ji a vyfoťte. Pokud uvidíte něco, co vás vizuálně přitahuje, udělejte klidně dvacet fotek toho samého. Každou trošku jinou, pochopitelně. Drobná změna kompozice, světla či focení z úplně jiné strany. Cokoliv. Cítíte-li potenciál, vyždímejte ho do sucha. Stojí to za to. Času je dost a pixely jsou zadarmo (i ty, co jsou mega), tak toho využijte.

 

Následuje: Jak fotit svatbu (6) – Úpravy v PC

Přidat komentář