Okno

Opět se blíží změna času na letní a to je ten nejlepší čas pro focení východu slunce. Nejenže nemusíte vstávat tak brzy, ale dokonce máte ještě šanci zachytit noční světla města. Tedy, ne že byste jindy neměli, ale právě těsně před změnou času nemusíte na místě strávit hodiny, abyste měli obojí. A máte-li po ruce šikovný editor, můžete mít obojí v jedné fotce!

(Komu se úvodní fotka nevleze na monitor celá, může zkusit F11)

Minulý týden jsem se vypravil na Hrad – jedno z mála míst, odkud se dá fotit Petrov směrem na východ. Pokud chcete fotit východ slunce, je dobré, aby to slunce bylo taky vidět, to dá rozum. Máte-li něco takového v plánu, vyplatí se den dopředu mrknout na předpověď počasí a oblačnosti, jestli vůbec má smysl někam jezdit (postačí třeba ta na idnes.cz). Vyplatí se taky zjistit, od kdy do kdy ve vaší lokalitě trvá ranní modrá a zlatá hodinka, abyste věděli, v kolik tam vlastně máte být – existuje na to bezpočet mobilních aplikací, já používám Exsate Golden Hour. Aplikace PhotoPills vám dokonce prostřednictvím rozšířené reality umí na displeji telefonu/tabletu ukázat dráhu, po které se bude slunce pohybovat. Zkrátka, nepodceňujte přípravu. 5 tipů pro focení krajiny. No a pak už „jen“ být na místě včas :-).

15. března trvala v Brně modrá hodinka od 5:16 do 5:54, zlatá hodinka pak od 6:06 do 6:50. Oblačnost měla být taková střední, šance 50/50, že to vyjde. Foťák, stativ, dálková spoušť. Po příjezdu na místo byla sice oblačnost kam až oko dohlédlo, na východě ale zůstávalo stále se zmenšující „okno“ a já odříkával otčenáše jeden za druhým, aby to vyšlo. První fotku (všechny následující fotky jsou bez jakýchkoliv úprav, bílá vyvážena na denní světlo) jsem na místě pořídil v 5:38, ve druhé polovině modré hodinky:

Jak vidět, stále je ještě docela tma, hlavně kvůli oblačnosti. Obloha prosvítající mezi mraky je o poznání světlejší. Světla veřejného osvětlení zhasla v 5:59, chvíli po skončení modré hodinky, vypadalo to takhle:

Hmmm, nic moc. V 6:19 začalo dramatické světelné představení, kvůli kterému jsem přijel. Nejprve jen lehce osvětlené mraky nad centrem, pak barvy explodovaly intenzitou a v 6:22 zasvítilo slunce „oknem“ v plné palbě.

Během několika minut prošlo kolem okna a v 6:30 bylo nadobro po představení:

Celkem jsem během té necelé hodiny na místě pořídil cca 70 fotek (většinou série po 3 s odstupňovanou expozicí). Tu úvodní jsem složil ze čtyř dílčích – jedno řádně prokreslené popředí, jedny světla veřejného osvětlení, jedna hezky barevná obloha a jedna sluneční hvězda. Různé okamžiky vzniku, spojené do jednoho komplexního výsledku. Někteří říkají, že je to prachsprostá lež a drzá manipulace s realitou. Já říkám, že je to cool technika. Co si myslíte vy?

. . . [ o ] . . .

Přidat komentář