Popředí, střední pole, pozadí

Už několikrát zde padlo, že ve fotografii převádíte trojrozměrný svět kolem nás do dvourozměrného obrázku, přičemž je jedno, jestli ve finále skončí na papíře, nebo jen na monitoru. Tedy ve výsledku máte o jeden rozměr míň (pokud se zrovna nevěnujete stereofotografii).

Obvykle ale nechcete, aby Vaše fotografie působily ploše, nebo minimálně ne v případech, kdy to není primárním záměrem. Proto potřebujete fotografii komponovat tak, abyste dojem prostoru přenesli na výslednou fotku. A jak dojem prostoru přenesete na fotku? Rozhlédněte se kolem sebe. Co vidíte? Vidíte věci, ktreré máte blízko sebe. Vidíte věci, které jsou daleko. A mezi blízko a daleko je ještě hromada dalších věcí.

Udělejte to tak i na fotografii. Dejte něco do popředí, myslete také na vhodné pozadí a něco zajímavého umístěte mezi to. Mozek si to pak už přebere sám a ten prostor si domyslí. Dejte však pozor na to, co je na Vaší fotografii hlavním objektem. Vhodně využijte perspektivy, vodících linií nebo třeba hloubky ostrosti, abyste oko diváka přivedli tam, kde je chcete mít.

Popředí, střední pole, pozadí.

Vezměte to jako mantru a zkuste na to myslet, až zase příště půjdete s fotoaparátem ven. A myslet – to se vyplatí.

. . . [ o ] . . .

Jedna odpověď na “Popředí, střední pole, pozadí”

Přidat komentář